Predmet obligacija mora biti određen, moguć i pravom dozvoljen. Obligacije mogu nastati voljom pravnih subjekata ili mimo volje pravnih subjekata. Predmet obligacionog prava su prava i obaveze koji proizilaze iz obligacionog odnosa, pri čemu povjerilac ima prava da zahtjeva određeno davanje, činjenje, nečinjenje ili trpljenje, a dužnik, sa druge strane, ima obavezu da to učini. Subjekti obligacija su fizička i pravna lica među kojima postoji dužničko – povjerilački odnos. Obligaciona prava su relativna tj. imaju dejstvo samo među subjektima, učesnicima u datom obligacionom odnosu, a od ovog pravila ima par izuzetaka.
Moć našeg tima jeste dugogodišnje iskustvo i svjetska praksa koju primenjujemo na svaki slučaj.
Eksperti za sve pravne oblasti sa glavnim fokusom na zadovoljstvu klijenata.
Vjerujemo da svaki klijent zaslužuje personaliziranu pažnju i prilagođen pristup rješavanju svojih sporova. Zajednička advokatska kancelarija ,,Temin” nudi rješenja za sve Vaše potrebe u posredovanju, pružajući širok spektar usluga pravnog zastupanja. Uz našu kancelariju možete imati posvećenog pravnog zastupnika koji radi za Vas, na postizanju Vaših ciljeva. Bilo da se radi o slučaju nasljeđivanja imovine, ili stečajnom postupku, naš iskusni advokatski tim Vam stoji na raspolaganju za svaki vid konsultacije. Ne morate sami prolaziti kroz pravni proces, kontaktirajte nas danas da saznate više.
Obligacioni zakon od njegovog nastanka nije trpio značajne izmjene do dana današnjeg. Zakon o obligacionim odnosima u izvore obligacija tj. razloge nastanka obaveza ubraja prije svega ugovore, ali i prouzrokovanje štete, sticanje bez osnova, poslovodstvo bez naloga, jednostranu izjavu volje. Drugi zakoni uvode druge izvore obligacija tj. druge propisane činjenice koje stvaraju obligacije, kao što je na primjer brak.
Obligaciono pravo predstavlja skup pravnih normi kojima se uređuju dužničko-povjerilački odnosi. Imati obligaciju kako advokati kažu znači imati obavezu, dug. Akcenat se stavlja na potraživanje, na ovlašćenje povjerioca da nešto zahtjeva od dužnika. Reč je o imovinsko-pravnom odnosu koji ima sankciju koja je uvek imovinske prirode. Sankcija pogađa imovinu i ima oblik naknade štete ili povraćaja u pređašnje stanje.